Kilka słów o psychoterapii indywidualnej
Każda osoba szukająca pomocy ma inne powody, inne oczekiwania i inne potrzeby. Mimo wielu różnic skłaniających ludzi do szukania pomocy, wspólnym elementem jest to, iż psychoterapia jest procesem w życiu pacjenta, który ma zmienić sposób funkcjonowania danej osoby i wpłynąć pozytywnie na zmiany w jej życiu.
Najogólniej mówiąc, psychoterapia to zespół metod leczenia rozmaitych zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także daje możliwość rozwoju osobistego i uporządkowania swojego życia, pogłębienia samoświadomości. Psychoterapia opiera się na bezpośrednim kontakcie terapeuty z pacjentem, obejmuje cykl spotkań pacjenta z terapeutą, a między nimi nawiązuje się relacja terapeutyczna.
Psychoterapię mogą prowadzić jedynie specjaliści w zakresie znajomości ludzkiej psychiki – wyszkoleni psychoterapuci. W trudnych zaburzeniach i schorzeniach psychoterapia może być jedynie elementem leczenia np. obok leczenia farmakologicznego. Leki włącza się do leczenia wówczas, gdy problemy psychiczne wyjątkowo utrudniają codzienne funkcjonowanie chorego.
Psychoterapia to proces a na temat jej etapów możesz przeczytać tutaj.
Dodatkowo możesz przeczytać o tym, ile trwa psychoterapia oraz co jest ważne przy wyborze psychoterapeuty – na te pytania odpowiadam w FAQ.
Jakie korzyści daje psychoterapia indywidualna?
Psychoterapia to indywidualny proces, dla każdego pacjenta. Każdy człowiek jest inny. Milton Erickson (twórca psychoterapii ericksonowskiej) powiedział kiedyś, że dla każdego swojego pacjenta wymyśla psychoterapię na nowo. Innymi słowy: psychoterapia to unikalny proces dla każdego pacjenta i terapeuty, którzy wspólnie pracują dla osiągnięcia celu psychoterapii. Dlatego właśnie nie da się wypisać „hurtem” konkretnych korzyści, jakie daje psychoterapia i dać gwarancji na ich spełnienie, jeśli tylko się na nią wybierzesz.
Choć dużo zależy od pacjenta, terapeuty, ich relacji, dostępnych zasobów, to jednak możemy wymienić to, co psychoterapia może dać:
- zwiększenie samoświadomości
- uporządkowanie swojego życia
- wzrost poczucia własnej wartości i sprawczości
- poprawa jakości relacji
- ustanie/zmniejszenie objawów psychosomatycznych
- lepsze samopoczucie na co dzień
- umiejętność nazywania i wyrażania własnych potrzeb
- umiejętność stawiania zdrowych granic
- rozumienie własnych emocji i posługiwanie się nimi
- lepszy kontakt z samym sobą i z innymi ludźmi
- zmniejszenie poziomu lęku
- ustanie lub zmniejszenie objawów, z którymi przyszliśmy na psychoterapię
Z mojego doświadczenia
Moje osobiste doświadczenie z psychoterapią jest takie, że po drodze do mojego celu terapeutycznego (który kilkakrotnie się zmieniał w miarę odkrywania nowych przestrzeni we mnie i w rzeczywistości), dostałam w pakiecie zmiany, o jakich nawet nie wiedziałam, że mogłyby się zadziać, a wprowadziły mnie w nową jakość bycia.
Natomiast moje doświadczenie terapeutyczne zawiera procesy, w których życie moich pacjentów zmienia się na lepsze, a oni sami rozkwitają, jak kwiaty, czują wolność, akceptację, zamykają przeszłość ze spokojem w sercu. Warto być świadkiem i uczestnikiem takich zmian.