Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to rozmowy terapeutyczne, które pozwalają uświadomić sobie, z czego wynikają aktualne trudności i problemy, jakie schematy przyczyniają się do dyskomfortu i cierpienia, jak powstały, na co je i w jaki sposób zamienić i w jakim kierunku chcemy się zmieniać.
W czasie terapii terapeuta w kontakcie z klientem używa swoich umiejętności i zdobytej wiedzy, by wspomagać zmianę psychiczną, której potrzebuje klient. Osiągana zmiana psychiczna może być leczeniem konkretnych, zdiagnozowanych zaburzeń, jak również szeroko pojętym rozwojem osobistym, poznaniem siebie i zwiększaniem kompetencji emocjonalnych i społecznych.
Oddziaływania psychoterapeutyczne oparte są na wiedzy terapeuty, ale jednym z ważniejszych nośników zmian jest relacja terapeutyczna, a w niej, podobnie jak w życiu, pojawiają się różne emocje, trudności, nad którymi można pracować, aby przełamać schematy. By psychoterapia mogła pomóc, oprócz pracy terapeuty wymagane są dobra wola i zaangażowanie klienta. Ważne jest to z jakim nastawieniem rozpoczyna się swoją psychoterapię. Do osiągnięcia sukcesu istotna jest motywacja i chęć do podjęcia pracy nad sobą oraz otwarcie na zmiany w życiu.
W czasie psychoterapii dążymy do tego, aby zrozumieć, co nas blokuje – jakie przekonania, założenia, nawyki i co w otoczeniu jest dla nas problemem oraz to w jaki sposób wchodzimy w interakcje z samym sobą i z drugim człowiekiem. Psychoterapeuta rozszerza kontekst, w jakim może być rozumiany zgłaszany problem. Spoglądanie na siebie samego w szerszym kontekście pozwala zobaczyć, gdzie i jak należy wprowadzić zmianę. Osoby korzystające z terapii dowiadują się jak radzić sobie z emocjami i jakie emocje przeżywają lub kiedy zostały zamrożone, odkrywają, co nie pozwala im ruszyć z miejsca, wyjść z toksycznej relacji, sprzeciwić się matce, zbudować związku, czuć się komfortowo w bliskości, pożegnać się z depresją, zrozumieć swój lęk…
W każdym człowieku, który cierpi, jest zalążek głębokiego ludzkiego dramatu. Czasami trzeba wielokrotnie się nad nim pochylić, by przyszło zrozumienie, ukojenie i pojawiła się przestrzeń na nowe doświadczenia.